You are here
Home > 2009 results

W&DAC Presentation Evening 2009

Congratulations to all our winners! 

Gorleston Cliffs parkrun , #28

Official Website

Name Time Pos
Sally Hewitt 27:04 27

The Perkins Great Eastern Run (1/2 marathon), 11th October 2009

Official results and race report

The men’s team of Bruce Lovell, Dan Doherty, Jon Kemp and Dustin O’Dell were 2nd men’s team overall!

Chicago Marathon, 11th October 2009

Official Website
 

Challenge Barcelona, long distance triathlon, 4th October 2009

Ruth Wildman, finished in 13hr 27min 53sec. A new PB!

Swineshead 10m & 5m, 13th September 2009

Official Website

Cransley Hospice 10k, 20th September 2009

Official Website
Photos by Corby Photography

Cransley Hospice Half Marathon

Bupa Great North Run, 19th September 2009

Official Website
 

Robin Hood Half Marathon, 13th September 2009

Official Website

Bedford 10km

Laura Burton, 49.47

Silverstone Duathlon, 9th September 2009

NNA: Cornerstone East Carlton 5, 6th September 2009

Official Results

Kettering Open Track Event, 23th August 2009

Official Results

James Jessop Long Jump 2.87
Cain Clarke Long Jump 3.43

Laura Burton 1500m 6.41.4
Neil Barnett 1500m 4.32.3

Vicki Jessop 200m 39.8
Cain Clarke 200m 32.7

James Jessop 150m 29.7

Deanna Needs 800m 3.01.0

Cain Clarke 100m 16.0

James Jessop 75m 13.4

Third Silverstone Duathlon Race, 19th August 2009

Official Results, race report and pictures can be found on this here

"We ran on the Porsche test track, biked three times round grand prix circuit,a brilliant surface to cycle on", Tony

W&DAC Open Track Meeting 2, Tuesday 11th August 2009

All Open Meeting results

Top Times for each category above – full results here

NSPCC MK Half Marathon, Sunday 26th July

Official Results

Name Time Pos  
Dan Doherty 1:24:44 38  
Kim Freeman 1:58:23 664 PB

Gorleston Cliffs 5k ParkRun, Saturday 25th July

parkrun organise free, weekly, 5km timed runs around the world.
They are open to everyone, free, and are safe and easy to take part in.

Name Time Age Grade Position
Sally Hewitt 00:27:14 66.28% 2nd lady to finish!

Fairlands Valley Challenge, Stevenage, Sunday 19th July
12 mile Orienteering

 

Name Time  
Les Rolfe 1:47:00 PB
Tony Hale 1:47:00 PB

26 Mile Walk

Name
Graham Bayes
Lucia Hale
Elaine O'Sullivan

Bushy 10k, Sunday 12th July

Name Time Pos
Bruce Lovell 0:37:29 25
Tim Walsh 0:44:25 120

 

County One Mile Championship

Official Results

Neil Barnett 4:51.1
Dom Coleman 5:51.1

 County 3km Championship July 14th 2009

Official Results

Neil Barnett 9.31.3

Tony Crossing the finish line (Click for More)Iron Man, Austria, Sunday 5th July

 

2800 competitors from 46 different countries. A hot sunny day with a rain storm at the right time,
half way through the marathon!

Name 3.8km Swim Transition 1 180km Bike Transition 2 42km Run Total
Tony Hale 1:22:25 0:00:07:20 6:03:17 0:00:12:33 4:42:24 12:28:01

Birmingham and Black Country Half Mararthon, Saturday 4th July

Name Time Pos Cat Pos
Jeff Adams 1:35:05 34th 1st!

EMGP: Milton Keynes 10km, Tuesday 30th June 2009

Official Website

Go Beyond Wellingborough Summer Off Road Races, Sunday 28th June 2009

Official Website


Read the race report

Colworth Marathon Challenge, 19-21st June 2009
Official Website, Marathon results
Dan looking cool

Three races races over three days make up the Colworth Marathon Challenge Weekend. A five mile race on Friday, trail on Saturday and a half marathon on Sunday. W&DAC came 3rd overall out the clubs taking part, so well done to everyone involved. Special congratulations to Dan coming 12th overall and Elaine for winning both the 5 mile and trail races in her category

Bleep Test, Tuesday 16th June 2009

EMGP: Harborough 5m, Tuesday 16th June 2009

Official Website

W&DACs 1st Inter-Club Open Track, Thursday 11th June 2009

Full Results and Info

Fastest category times in bold

EMGP: Banbury 5, Tuesday 9th June 2009

Official Website

Humber Bridge Half Marathon, 14th June 2009

Name Time Pos
Jeff Adams 1:35:00 97th

EMGP: Weedon 10k, Tuesday 2nd June 2009

Official Website

Krov, Germany: Wednesday 30th May 2009

Krov report

25th Mitternachtslauf (Midnight Run) 9.4km

3.8km

Flashman Sprint Triathlon, Sunday 31st May 2009

Official Website

Name Time Pos Cat Pos  
Martin Hamilton 1:13:24 28 2 PB

Challenge France Middle Distance Triathlon

Name Time  
Ruth Wildman 6:27:39 PB

Albert Bartlet Edinburgh Marathon, Sunday 31st May 2009

Name Position Time  
Dan Doherty 483/13000 3:20:42 PB

Liverpool Mersey Tunnel 10k, Sunday 31st May 2009

Name Chip Time Gun Time
Mark Ryding 0:47:37 0:47:58

EMGP: Corby 5m, Wednesday 27thMay

Official Website

BUPA London 10k , Monday 25th May 2009

Name Time Overall
Position
Category Position
Elaine O'Sullivan 0:44:07 44th (F) 1st!
Dan at the Bedford 6
Elaine at the Bedford 6
Jon at the Bedford 6

EMGP: Bedford 6m, Tuesday 19th May 2009

Official Website

Soham Half Marathon, Sunday 17th May 2009

Soham Half Marathon    

EMGP: Rugby 6m, Wednesday 13th

Official Website

Grendon Triathlon, Sunday 11th May 2009

Official Website

Place 750m
Swim Split
20k
Cycle Split
5k
Run Split
Overall
Time
342 Michael Farrow 0:19:02 n/a n/a  1:30:17
343 Steve Adams 0:19:06 0:44:17 0:27:10 1:30:33

3 County Track and Field Championships at Leicester, 9th &10th May 2009

NAA: Blisworth 5k, Friday 8th May 2009

Official Website

Prizes
Louise, Sarah & Laura – 1st – Senior Women Team
Louise – 3rd – Senior Women

15th Halstead and Essex Marathon, Sunday 10th May

Official Website

Place Name Time
37 Jeff Adams   3:17:55

EMGP: Silverstone 10k, 5th May2009

Official Website

Titchmarsh 10k Road Race, 3rd May 2009

Official Website
Neil crosses the finish line in 1st place! Neil receives his prize

Rotary Shakespeare Marathon, 26th April 2009
Official Website

Pos Name Time
239 Colin Harris 3:40:48 PB

Flora London Marathon, Sunday 26th April
Official Website

Duston Triathlon, Sunday 19th April
Official Website

Open Graded Meeting, Kettering, Sunday 19th April
Official Website

Stanwick 10k, Monday 13th April
Official Website

Place Name Category Time Achievements
17 James Lambert MU20 0:37:39 Stanwick Trophy winner – 2nd in category
33 Dan Doherty M 0:39:57 PB
64 Colin Harris M 0:43:40 PB
65 Elaine O'Sullivan VW45 0:43:49 PB – 2nd in category
67 Philip Farley VM40 0:43:52  
72 Michael Farrow VM50 0:44:26 PB – 8th in category
77 Tony Hale VM50 0:44:50  
82 Guy Travers M 0:45:11  
175 Barry Collins VM50 0:52:05  
186 Sarah Ellwood  W 0:52:39 7th in category
187 Jodie Jelley W 0:52:39 8th in category
218 Alan Mills VM70 0:53:37 1st in category
225 Dawn Holloway VW35 0:56:32 PB
231 Karen Tomkins W 0:57:07 PB
239 Amanda Allen VW45 0:57:45 PB
255 Joanna Bevan W 1:00:13  

 

3 Emily Heath GU12
5 Deanna Needs GU15
6 Bradley Coleman BU15
7 Harvey Alexander-Monk BU12
8 Paige Harris GU15
9 Aiden Heath BU15
12 Kirsten Harris GU10
20 Christopher Lindley BU15
21 Ryan Wildman BU15
21 Brenden Wildman BU10

 

HEART UK Dorney Lake 10km Run, 12th April 2009

Pos Name Time
6 Bruce Lovell 0:37:17

 

 Oakley 20, Sunday 5th April

Pos Name Time PB
10 LOVELL, Bruce 02:09:11  
58 DOHERTY, Dan 02:21:50 PB
98 ADAMS, Jeffrey 02:27:40 PB
110 O DELL, Dustin 02:29:38  
203 O SULLIVAN, Elaine 02:38:07 PB
255 HARRIS, Colin 02:43:35  
480 HIGGS, Simon 03:02:33  
491 EDWARDS, Joanne 03:03:08  
587 COLLINS, Barry 03:12:33  
696 BAYES, Graham 03:27:44  
788 LAWRENCE, Linda 04:20:15  

 

Sandy 10, 29th March

Pos

Name

Time

205 Martine Bailey 1:17:15

 

Reading Half, 29th March

Pos

Name

Time

9718 Dawn Holloway 2:15:43

 

Ashby 20, 22nd March

Pos

Name

Time

 
81 Jon Kemp 02:21:50  
134 Jeffrey Adams 02:27:51  
144 Alan Griffiths 02:28:43

PB

266 Colin Harris 02:40:03

PB

275 Elaine O'Sullivan 02:41:12

PB

533 Steve Adams 02:59:26

 

630 Les Rolfe 03:09:04

 

644 Barry Collins 03:10:16

 

716 Simon Higgs 03:20:52

 

786 Karen Tomkins 03:40:23

PB

 

Bath Half, 15th March

Pos

Name

Time
387 Dan Doherty 01:28:45

 

Silverstone Half, 15th March

Pos

Gen

Name

Time  
106 101 Pete Williams 01:37:23  
645 603 Tim Walsh 01:37:57  
4631 1096 Dawn Holloway 02:11:35  
4633 1098 Amanda Allen 02:11:35

PB

6125 4312 Heather Burgess 02:34:20  

 

MK Half, 8th March

Pos

Name

Time

 
374 Jeffrey Adams 1:33:37  
590 Les Rolfe 1:38:41  
723 Colin Harris 1:40:58  
730 Phil Brittain 1:41:11 PB
1389 Mark Ryding 1:51:39  
1528 Thom Mckiernan 1:53:33 PB
2017 Barry Collins 2:00:49  
2045 Ruth Wildman 2:01:21  
2303 Melanie Ryding 2:06:40  
2323 Laura Burton 2:07:19 PB
2371 Carrie Parker 2:08:31  
2607 Karen Tomkins 2:14:16 PB

 

East Hadden XC, 1st March

No results published?

 

Berkhampsted Half, 1st March

Pos

Name

Time
82 Dan Doherty 01:28:59

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 3, 1st March

Series results

Dist

Pos

Name

Time

15k 1 Bruce Lovell 0:53:47
15k 3 Neil Barnett 0:55:39
15k 16 Barry Wake 1:01:58
15k 74 Joanne Edwards 1:19:55

 

Jervis Bay Triathlon Weekend

Huskisson 10k Road Race

Pos

Name

Time

12 Paul Davis 0:36:28

Australian Triathlon Long Course Championships
Swim 2km, Bike 83km, Run 21km

Pos

Cat

Name

Swim Cycle Run

Time

515 17 Tony Hale 0:38:37 2:44:09 1:50:37 5:19:25

 

 

 

 

Sportshall UK Championships East Midlands Regional Final, 15th February

Comp

Name

Event

 Perf1

 Perf2

 Perf3

 Best

Ranking

Points

BOYS U15                
  Matthew Stewart  4LR 50.9     50.9 5= 41
  Matthew Stewart SB 70     70 5= 41
  Matthew Stewart SLJ 1.93 1.93 1.93 1.93 11 30
BOYS U13                
  Bradley Coleman 6LR 1:33.2     1:33.2 8 16
  Bradley Coleman SB 61 61   61 7= 17
GIRLS U13                

 

Paige Harris

VJ

35

33

34

35

8

16

More Details

 

Stamford 30k, 15th February

Pos

Name

Time

 
74 Dan Doherty 2:09:57 PB
77 Jon Kemp 2:10:23  
143 Jeff Adams 2:19:00  
204 Les Rolfe 2:25:23 PB
292 Alan Griffiths 2:32:58 PB
342 Elaine O'Sullivan 2:37:41 PB
375 Andrew Priest 2:40:34  
392 Louise Godfrey 2:42:32 PB
553 Natasha Wain 3:07:25 PB
581 Julia Cooke-Simmons 3:13:52  
616 Heather Burgess 3:34:56 PB

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 2, 8th February

Dist

Pos

Name

Time

15k 5 Neil Barnett 0:54:15
15k 8 Bruce Lovell 0:54:55
15k 23 Barry Wake 1:00:41
15k 26 Jeffrey Adams 1:04:08
15k 37 Peter Williams 1:07:25
15k 39 Mark Ryding 1:08:01
15k 48 Colin Harris 1:10:47
10k 30 Tim Ulyatt 0:43:17
10k 34 Dom Coleman 0:44:29
10k 56 Thom McKiernan 0:48:05
10k 60 Richard Sigsworth 0:49:11
10k 82 Laura Burton 0:55:05
10k 93 Amanda Allen 0:57:20
05k 21 Iain Lansdell 0:27:05
05k 36 Michelle Barnett 0:30:42

 

Thames Trot 50mile, 7th February

Pos

Name

Time
54 Graham Bayes 21:09:22

 

Watford Half Marathon, 1st February

Pos

Name

Time
259 Dan Doherty 01:31:56

 

Folksworth 15, 18th January

Pos

Name

Official Time

"Watch"

Time

41 Jon Kemp 01:41:58  
120 Jeffrey Adams 01:52:20  
139 Dan Doherty 01:54:56  
182 Les Rolfe 01:59:25  
195 Colin Harris 02:01:56 02:01:29
216 Elaine O'Sullivan 02:04:32 02:04:05?
218 Steve Adams 02:04:49  02:04:22?
248 Louise Godfrey 02:07:34 02:07:07?
309 Graham Bayes 02:14:11 02:13:44?
374 Julia Cooke-Simmons 02:27:05 02:26:38?
403 Heather Burgess 02:37:36 02:37:09?
416 Karen Tomkins 02:48:31 02:48:04?

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 1, 18th January

18th January 2009

 

Dist

Pos

Name

Time

15k 2 Bruce Lovell 0:54:23
15k 5 Neil Barnett 0:57:30
15k 23 Barry Wake 1:02:31
15k 52 Peter Williams 1:08:52
15k 104 Iain Lansdell 1:31:57
10k 31 Phil Brittain 0:44:53
10k  32 Tim Wyatt 0:44:55
10k 54 Dom Colman 0:47:26
10k 79 Richard Sigsworth 0:50:46
10k 81 Thom McKiernan 0:50:53
10k 128 Laura Burton 0:56:28
10k 137 Sally Hewitt 0:57:52
10k 157 Amanda Allen 1:01:49
5k 85 Vicki Jessop 0:32:51
5k 106 Juliette Gibson 0:37:35

 

AA 10k Cross Country Championships, 10th January

Pos

Name

Time
16 Neil Barnett

00:37:24

32 Jon Kemp 00:40:38

 

Chicks Chase, 5k Lake Side Run, 10th January

Pos

Name

Time
6 Karen Tomkins

00:28:50

Mens CC Series, 5k Lake Side Run, 10th January

Pos

Name

Time
1 Les Rolfe

00:21:46

 

North Herts XC, 21st December

Club Results

Pos

Name

Points

Placing

17 Neil Barnett 16 13
18 Bruce Lovell  17 14
19 James Lambert 18 15
59 Jon Kemp 53 31
79 Matt Fellows 69 40
98 Graeme Much 86  45
149 Tim Ulyatt 127  55
163 Les Rolfe 140 25
194 Dom Coleman 163 65
205 John Shearer 173  70
212 Louise Godfrey 32  13
231 Thom McKiernan 188 69
235 Elaine O'Sullivan  44  6
243 Andy Priest 194 77
275 Graham Bayes 209 14
291 Iain Lawspell 214 17
302 Sally Hewitt 81 4
304 Laura Burton  83  23
324 Amanda Allen 100 22

 

Bedford Half Marathon, 14th December

Pos

Name

Time  
124 Jon Kemp 1:28:12  
126 Dan Doherty 1:28:21 PB
273 Jeff Adams 1:35:36  
370 Les Rolfe 1:39:02  
546 Colin Harris 1:45:24  
594 Steven Adams 1:46:46  
697 Louise Godfrey 1:50:09  
913 Graham Bayes 1:57:29  
1095 Julia Cooke-Simmons 2:05:13  
1287 Karen Tomkins 2:23:19  
1288 Heather Burgess 2:23:19  

 

Nene Valley 10, Peterborough, 7th December

Pos

Name

Time
108 Jeff Adams

01.10.54

 

Milan Marathon, 23rd November

Pos

Name

Time Cat Pos
1407 Les Rolfe 3:33:43 140
1513 Alan Griffiths 3:36:17 417

 

Top